Size bir telefon kadar yakınız
0 212 618 07 01
Dil Seçin
trtr

Yangın Danışmanı Nasıl Olunur

Anasayfa » Yangın Danışmanı Nasıl Olunur

Yangın danışmanı nasıl Olunur, Günümüzde en çok rastladığımız felaketlerden birisi olarak kabul edilen yangın, tedbir alınmadığı takdirde geri dönüşü olmayan zararlara neden olmaktadır. Hem endüstriyel yangın hem de diğer yangın çeşitleri nedeniyle bu zamana kadar birçok kişi hayatını kaybetmiş, maddi açıdan da çok fazla zarar meydana gelmiştir. Bu nedenle günümüzde yangın ruhsatı danışmanlığı konusu ön plana çıkmaktadır.

Firmamız bu felaketten korunma amacıyla sizlere yangın konusunda kaliteli ve güvenilir danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Deneyimli ve alanında eğitimli uzman kadromuz ile beraber, özel ve kamu kurumu fark etmeksizin yangın konusunda tedbir alma ve yangını söndürme gibi konularda sizlere günümüzün teknolojik imkanları çerçevesinde kaliteli danışmanlık hizmeti sunmaktayız. 2009’un Eylül ayında yayınlanan “Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik’e olan tüm uygunluğu kontrol etmekte ve binaların bu yönetmeliğe olan adaptasyonunu da sağlamaktayız.

YANGIN NEDEN BÜYÜR?

Yapılan araştırmalara bakıldığı zaman yangın çoğunlukla insan hatasından ötürü ortaya çıkmaktadır. Bu sebepleri incelemek gerekirse şu maddelerden bahsedebiliriz:

 • Yangını önlemek için herhangi bir tedbir alınmaması, yangın söndürme aparatlarının yerli yerinde olmaması ve risk analizlerinin yapılmamış olması.
 • Çalışanlara gerekli eğitimin verilmemiş olması.
 • Acil çıkış kapılarının standartlara uymaması.
 • Alarm sistemlerinin olmaması ya da olan sistemlere düzenli bakım yapılmaması.
 • Acil durum planının olmaması.

YANGIN DANIŞMANLIĞI NEDİR?

Firmamız tarafından verilen yangın danışmanlığı hizmeti hakkında bilgilendirmede bulunmak gerekirse temel olarak şu konulardan bahsedebiliriz. Binalardaki tüm yerleşimi ve üretim süreçlerini inceleyerek yangın risklerini belirlemekte ve buna göre bir plan çizmekteyiz. Yangın söndürme, ikaz sistemleri, ihbar sistemleri, alarmlar, kontrol odaları, cihaz güvenlikleri, yangın söndürme aparatları gibi birçok alanda iyi bir araştırma yaparak sizlere uygun olanları seçmekte ve hizmetinize sunmaktayız. Firma olarak yangın güvenliği kapsamında proje danışmanlığı, yerinde denetim, ekspertiz, ön raporlama ve yangın senaryosu hazırlama gibi hizmetler sunmaktayız. Yangın güvenlik danışmanlığı günümüzdeki riskler göz önüne alındığı zaman hem mal hem de can kaybının yaşanmaması için oldukça önemli bir konudur. Güvenlik anlamında oluşturulacak olan proje mutlaka sağlam ve kaliteli olmalıdır. Aksi takdirde risk her zaman için var olacak ve olası bir aksilikte sıkıntı yaşanmasına neden olacaktır.

YANGIN DANIŞMANLIĞI ADIMLARI NELERDİR?

Deneyimli yangın uzmanı kadroları, ruhsat konusunda müşterilerine yardımcı olmaktadır. Bu konuda izlenecek adımlar ise şu şekilde listelenebilir:

 • Öncelikle binaların, tesislerin ve yerleşim yerlerinin planları hazırlanmaktadır.
 • Daha sonra yapılan bu planlar üzerinde kolayca yanabilecek malzemelerin depolandığı alanlar işaretlenir.
 • Hazırlanan yerleşim planın üzerinde yangın alarmları, otomatik alarm sistemleri, yangın söndürme cihazları, vanalar, sirenler ve duman algılama detektörleri, acil çıkış kapıları gibi kısımlar da farklı renk ya da sembollerle işaretlenmelidir.

Tüm bu analiz ve plandan sonra yapılacak adaptasyon çalışmaları ile beraber yangın ruhsatı rahatlıkla alınabilmektedir.

YANGIN RUHSATI ALIRKEN NE GİBİ SORUNLAR ÇIKAR?

Yerleşim yerleri yangın ruhsatı almaya çalışırken bir takım problemlerle karşılaşabilmektedir. Bu problemlerin başında da alanın yangın güvenliğine uyumsuz olması gerekli olan analizlerin yapılmamasıdır. Bu nedenle mutlaka yangın ruhsatı danışmanlığı firmasından destek almak gerekmektedir.

 • Yangın güvenliğine dair risk analizi adımları şu şekildedir:
 • Yangın senaryoları oluşturulmalıdır.
 • Mekana uygun bir yangın güvenlik sistemi seçilmelidir.
 • Yangın söndürme sistemleri yerleştirilmeli ve bakımı ile kontrolü sağlanmalıdır.
 • Yangın tatbikatları düzenlenmeli ve çalışanlar bu konuda eğitim almalıdır.
 • Yerleşim planlarının yangın analizine göre hazırlanmalı.

Eğer sizler de yangın ruhsatı danışmanlığı hizmeti almak istiyorsanız bizimle iletişime geçerek mekanınızı güvenceye ve koruma altına alabilirsiniz.